Kéménysepréssel kapcsolatos tudnivalók
2019. augusztus 14., 11:20A közelmúltan az Igazgatósághoz több panasz és közérdekű bejelentés is érkezett a kéményseprői szolgáltatók (nem katasztrófavédelem által végzett) tevékenységével kapcsolatban. Szükségesnek tartják a lakosság tájékoztatását a vonatkozó szabályokról.
Ennek érdekében tájékoztató anyagot készített a kéménysepréssel kapcsolatos szabályokról, kötelezettségekről és tudnivalókról, melyet alább olvashatnak:
Tájékoztató a kéményseprő-ipari szolgáltatással kapcsolatos tudnivalókról
Az elmúlt három évben több változás zajlott a kéményseprőiparban, mint az ezt megelőző ötvenben. Immár harmadik éve vannak életben a most hatályos szabályozók, melyekkel kapcsolatban az alábbi tudnivalókra kell kiemelt figyelmet fordítani az élet- és vagyonbiztonságunk megóvása érdekében:
I. A kéményseprést igénybe vevők csoportosítása
A kéményseprés szempontjából az ügyfeleket két nagy csoportba lehet sorolni: a családi házban és a társasházban élőkre. Mindkét csoport tovább osztható két másikra: ahol nincs bejegyezve gazdálkodó szervezet és ahol van.
Vegyük sorra, mi a dolga az embernek, attól függően, hogy melyik kategóriába tartozik.
II. A családi házakra vonatkozó szabályok és a munka megrendelése
Amennyiben családi házban él és a házba nincs bejegyezve gazdálkodó szervezet, akkor a
kéményseprés önkéntes és ingyenes. A kéményseprő akkor jön, amikorra a kéménytulajdonos
időpontot foglal. Noha már nem kötelező a vizsgálat, érdemes a szilárd tüzelőanyaggal működő
fűtőberendezéseket évente, a gázüzeműeket kétévente megnézetni szakemberrel.
Aki az online ügyintézést választja, előre megadhat két-három, kéményellenőrzésre megfelelő napot – ebben az esetben a kéményseprők telefonon felveszik az ügyféllel a kapcsolatot és közösen megállapodnak az ellenőrzés pontos dátumáról és idejéről. Az alábbi linken lehet időpontot egyeztetni az ingyenes kéményellenőrzésre:
http://kemenysepres.katasztrofavedelem.hu/ugyfelszolgalat
Akik a telefonos ügyintézést kedvelik, ők az előhívó nélkül, ingyenesen működő 1818-as számot
hívják. Rövid adatvédelmi információk után válasszák a 9-es, 1-es majd ismét az 1-es gombokkal az Időpontfoglalás menüt, ahol a bejelentkező ügyintéző, a hívó adatainak felvételével elindítja a
vizsgálati időpont egyeztetési folyamatát.
A katasztrófavédelem kéményseprői gyakran tájékoztató levelekkel járják végig a településeket.
Ilyenkor lehetőség van az ellenőrzés azonnali elvégeztetésére is, de ennek igénybevétele ekkor sem kötelező.
Amennyiben családi háznál - ahol nincs bejegyezve gazdálkodó szervezet - a kéményseprő hívatlanul jelenik meg, úgy nem vagyunk kötelesek őket beengedni a munka elvégzésére.
III. A családi házakba bejegyzett gazdálkodó szervezetekre vonatkozó szabályok és a munka megrendelése
Abban az esetben, ha a családi házba gazdálkodó szervezetet jegyeztek be (egyéni vállalkozás, Kft., Zrt., Bt.), akkor a kéményseprés megrendelése már nem opció, hanem kötelesség. Attól függően, hogy milyen fűtőeszköz van a kéményhez csatlakoztatva egy-, vagy kétévente kell ellenőriztetni..
Aki gazdálkodó szervezet székhelyének, telephelyének tulajdonosa – akár családi házról, akár
társasházi ingatlanról van szó –, kötelezett a kéményseprés elvégeztetésére és a munkadíj kifizetésére.
Ezekben az ingatlanokban a katasztrófavédelem kéményseprői kizárólag a társasházakban
dolgozhatnak, az úgynevezett egylakásos ingatlan tulajdonosának az egymással piaci versenyben álló kéményseprőipari szolgáltatók egyikétől, írásban kell megrendelnie az égéstermék-elvezető ellenőrzését, szilárd fűtőberendezések esetén évente, gázüzemű berendezéseknél kétévente.
Az alábbi linken http://kemenysepres.katasztrofavedelem.hu/ugyfelszolgalat az irányítószám
megadásával elérhetővé válik azon kéményseprőcégek listája, amelyek egyikétől meg kell rendelni a munkát. A gazdálkodó szervezetek a nekik leginkább megfelelő időpontra maguk kezdeményezik égéstermék-elvezető (kémény) rendszeres biztonsági felülvizsgálatát. Az ellenőrzés iránti igényt időpontfoglalással jelenthetik be az általuk választott szolgáltatónál.
A gazdálkodó szervezetek figyelmét az alábbi jó tanácsokkal szeretnénk felhívni az esetleges veszélyekre:
- Amennyiben megrendelés nélkül jelennek meg a kéményseprők - társasházak, lakásszövetkezetek kivételével - úgy nem vagyunk kötelesek őket beengedni a munka elvégzésére.
- A nem társasházi vagy lakásszövetkezeti lakásba bejegyzett gazdálkodó szervezetnél a Katasztrófavédelem kéményseprői nem végezhetnek tevékenységet, így a Katasztrófavédelem
feliratú pólóban megjelenő kéményseprők akár csalók is lehetnek. Ne dőljünk be annak, hogy a
kéményseprő bármit is „bezárathat” az általa felkínált munka elutasítása miatt.
- A felkínált szolgáltatás igénybevétele előtt mindenképpen tájékozódjunk arról, hogy a szolgáltató ténylegesen elvégzi-e a tevékenységét (és nem csak a munka elvégzését igazoló matricát ragasztja fel), illetve hogy milyen munkadíj ellenében teszi azt.
IV. A társasházi, lakásszövetkezeti lakásokra vonatkozó szabályok
Társasházi, lakásszövetkezeti lakások esetében, ha oda nincs bejegyezve gazdálkodó szervezet, a kéményseprő értesítést követően magától fog érkezni és ingyenesen elvégzi a sormunkát.
V. A társasházi, lakásszövetkezeti lakásokba bejegyzett gazdálkodó szervezetekre vonatkozó szabályok
Azokba a társasházi lakásokba, ahová gazdálkodó szervezetet van bejegyezve, a kéményseprő magától érkezik, de a munka díját ki kell fizetni. Ha a lakásnak saját kéménye van, akkor az egész összeget, ha a lakás a társasház gyűjtőkéményére van csatlakoztatva, akkor a munka rá eső részét kell megtéríteni.
VI. Javaslat
A kémények felülvizsgálatát az Ön biztonsága érdekében kell elvégeztetni, ezért arra kiemelt figyelmet kell fordítani. Amennyiben azonban a kéményseprés megrendelésére van szükség, azt kellőkörültekintéssel kell megtenni.
« Vissza az előző oldalra!